OBOWIĄZUJĄCE ZASADY ZWIEDZANIA MUZEUM FILUMENISTYCZNEGO OD 4 MAJA br.!

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

Muzeum Filumenistyczne, zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami, od 4 maja br. wznawia działalność w ścisłym reżimie sanitarnym:

- obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne przy zachowaniu limitu do 10 osób w Muzeum

- nie wykonujemy usług przewodnickich w Muzeum oraz po mieście

- nie organizujemy lekcji i warsztatów muzealnych

- obowiązuje noszenie maseczek ochronnych

- obowiązuje zachowanie 2-metrowego dystansu w stosunku do innych osób

- obowiązuje unikanie kontaktu ze wspólnymi powierzchniami dotykowymi

- obowiązuje dezynfekcja rąk środkami do dezynfekcji zapewnionymi przez Muzeum

Dodatkowo zachęcamy do dokonywania płatności kartą płatniczą.

Osoby, których stan zdrowia mógłby narazić na niebezpieczeństwo zachorowania innych zwiedzających, prosimy o pozostanie w domu.

Moje malarskie inspiracje

Wystawa prac bystrzyczanina Mieczysława Barszczewskiego, którego przygoda ze sztuką zaczęła się w latach 80-tych od rzeźbienia w drewnie lipowym. 

Czytaj więcej

Muzeum poleciało do przedszkolaków!!!

dea Latającego Muzeum narodziła się w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej równo dziesięć lat temu. Historycy sztuki pracujący w placówce wpadli wtedy na pomysł, aby prowadzić zajęcia poza murami muzeum, docierając do okolicznych szkół podstawowych, położonych często w oddalonych znacząco od centrum powiatu niewielkich miastach i wsiach. Ideą przyświecającą projektowi było popularyzowanie wiedzy z zakresu historii, historii sztuki regionu oraz historii niecenia ognia. Dzięki mobilnej grupie edukatorów dzieci mogły, często po raz pierwszy w życiu, oglądać ciekawe, oryginalne eksponaty, które na co dzień wypełniały półki muzealnych magazynów.

Czytaj więcej

Giełda Filumenistyczna odwołana!

Informujemy, że tegoroczna Ogólnopolska Giełda Filumenistyczna została odwołana! Liczymy, że przyszłoroczna edycja zgromadzi liczne grono naszych zaprzyjaźnionych Filumenistów. Wszystkim zainteresowanym życzymy owocnego realizowania pasji i podtrzymywania stałych kontaktów z Muzeum w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. 

Pozdrawiamy serdecznie!

Czytaj więcej

POLA WYOBRAŹNI

„Pola wyobraźni”

Wyobraźnia to podstawowy wyróżnik ludzkiej inteligencji. Niezbędny warunek postępu. Narzędzie poznania, zrozumienia, ale także wszelkiej kreacji. Dziesięciu artystów podjęło się krótkich wypowiedzi plastycznych na temat własnych wizji, odniesień i poszukiwań, w których czynnik wyobraźni stanowi kwintesencję przekazu.

Umiejętność nowatorskiego komentowania minionych zdarzeń i artefaktów - to jedna strefa poszukiwań. Inną jest dokumentowanie, przetwarzanie i wzmacnianie wizualnych struktur symbolicznych istniejących w obiektywnej rzeczywistości. Jeszcze inny obszar dociekań to przekładanie sygnałów określonego rodzaju na pochodne, funkcjonujące w innych wymiarach pojęciowych, będących swego rodzaju synestezją. Przedmiotem poszukiwań jest też próba interpretacji podstawowych kategorii ontologicznych,  jak np. przestrzeń czy czas, poddających się wieloznacznym manipulacjom, wizualno-intelektualnym interpretacjom.

Uczestnicy wystawy Pola Wyobraźni na co dzień zajmują się kreowaniem rozmaitych działań  wynikających z osobistych potrzeb jak i natury uprawianej profesji. Sztuka, teoria sztuki a także dydaktyka to podstawowe pola kreacji w których autorzy posługują się wyobraźnią w sposób autonomiczny, indywidualnie przystosowując swoją wiedzę jak i intuicję do rozwiązywania bieżących problemów badawczych.

                                                                                                                                                                                                               Piotr Komorowski

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb / Piotr Komorowski / Michał Pietrzak

Uczestnicy wystawy:

  • Czesław Chwiszczuk
  • Tomasz Dobiszewski
  • Marek Grzyb
  • Piotr Komorowski
  • Ewa Martyniszyn
  • Michał Pietrzak
  • Stanisław Sasak
  • Agata Szuba
  • Agnieszka Talik
  • Rafał Warzecha

Zdjęcia wystawy znajdują się w zakładce "EKSPOZYCJE -Wystawy czasowe".