Wystawa pt. „Zabytki w Miniaturze. Umocnienia obronne Ziemi Bystrzyckiej przez wieki”

Wystawa pt. „Zabytki w Miniaturze. Umocnienia obronne Ziemi Bystrzyckiej przez wieki”

Chcielibyśmy Państwa zaprosić na wspólną podróż w czasie wraz z niezwykłymi makietami.

W te wakacje:

  • Poznacie historię średniowiecznych baszt i wież.
  • Odkryjecie tajemnicę Trzeciej Rzeszy: Autostrady Sudeckiej, bunkrów i schronów.

Smołą i ołowiem będziecie zdobywać wiedzę.

 

Autorem makiet jest Włodzimierz Włodarczyk, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej. Pasjonuje się on modelarstwem, ale także historią i dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

 

O historii zabytków, które zostały uchwycone w miniaturze, opowie nam na planszach edukacyjnych Agnieszka Wideł, kuratorka wystawy.

Zapraszamy Was także na wernisaż, który odbędzie 15 lipca br., o godzinie 17.00.

 

Projekt jest wpółorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej.

Wystawa sfinansowana ze środków Gminy Bystrzyca Kłodzka.

Projekt „Pasja do sztuki – zabytki w miniaturze” współfinansowany ze środków Powiatu Kłodzkiego.

 

Wernisaż wystawy pt. pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”

Wernisaż wystawy pt. pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”
W środowe popołudnie, 15 czerwca br., mogli Pańswto posłuchać o fenomenie Polsko-Czechosłowackiej Solidarności. Opowiadał nam o nim Jarosław Broda.
Na wernisażu wystawy pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności” nie mogło zabraknąć muzyki. Paweł Pawlik zaśpiewał i zagrał na akordeonie utwory Jima Čerta, czeskiego artysty. Po krótkiej muzycznej przerwie oglądaliśmy wystawę z nieocenionym przewodnikiem, Warcisławem Martynowskim, który koordynował pracę solidarnościowych kurierów. Wystawę będzą Państwo mogli oglądać do 30 czerwca br.
 
 
 
Jarosław Broda opowiada o fenomenie Solidarność  Polsko-CzechosłowackiejMuzyka Jima Cera rozniosła się po sali.
 
Oprowadzanie po wystawie

 

Czytaj więcej

Muzeum nieczynne

Muzeum nieczynne

Zaproszenie na wernisaż i wystawę fotograficzną pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”

Zaproszenie na wernisaż i wystawę fotograficzną pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”

Szanowni Państwo,

chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 15 czerwca br., o godzinie 17.00. Gościem specialnym wydarzenia będzie Jarosław Broda,współzałożyciel Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, który wygłosi wykład-wprowadzenie do wystawy.

Opis wystawy

Autorem wystawy fotograficznej „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności” jest Jaromír Piskoř, czeski dziennikarz i działacz opozycji demokratycznej. Wystawa prezentuje historię tej organizacji, jej działaczy oraz podejmowane przez nich najważniejsze inicjatywy do jesieni 1989 r. Fotografie z opisami w języku polskim i czeskim dokumentują różne formy protestów polskich i czeskich opozycjonistów, ich tajne spotkania na granicy, zawiązanie Karty 77 czy działania Komitetu Obrony Robotników (KOR).

Bohaterami reportażu są takie wybitne postaci opozycji, jak Jacek Kuroń, Adam Michnik, Zbigniew Bujak, Václav Havel, Petr Pospíchal, a także mniej znani działacze Solidarności, którzy w organizacji pełnili rolę łączników, informatorów i tzw. kurierów wolności.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Partnerem – Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Przedsięwzięcie realizowane jest przy finansowym  wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wystawa będzie dostępna od 15 czerwca do 30 czerwca 2022 r.

 

Wystawa Sztuki i Rękodzieła w Muzeum Filumenistycznym

Wystawa Sztuki i Rękodzieła w Muzeum Filumenistycznym

Szanowni Państwo,

do 12 czerwca br. będą mogli Państwo zobaczyć dzieła artystów i rękodzielników, którzy prezentowali swoje prace na majowym Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła w Muzeum Filumenistycznym. Prace twórców można zakupić poprzez kontakt z Muzeum lub dzięki informacjom, które przekazali sami twórcy w swoich notkach biograficznych.

Artyści i rękodzielnicy: Barbara Pawłowska (prace w digital painting), Maria Śliwowska (prace w technice akwareli i rysunku), Anna Kloza Rozwadowska (prace w technice akwareli), Wiesław Wiak (prace w technice olejnej), Renard Ciężak (prace w drewnie, praca w w technice olejnej, wiersze), Genowefa Wołyniak (haft krzyżykowy i prosty). Mogą także Państwo przeczytać o Bractwie Słowian i Wikinków 'Sleipnir' i Ryszardzie Herezo.

Serdecznie zapraszamy!