Historia niecenia ogniaHistoria niecenia ognia

"Historia niecenia ognia"*

Wystawa przedstawia różne metody niecenia ognia i przedmioty do tego służące. Ekspozycję otwiera prezentacja krzesiw, od najprostszych żelaznych, poprzez krzesiwa o artystycznie zdobionych uchwytach, aż do krzesiw skałkowych kształtem przypominających broń palną.

Szeroko zaprezentowane zostały różnego rodzaju zapalniczki. Są wśród nich zapalniczki na paliwo płynne – benzynowe i gazowe, zapalniczki elektryczne, zapalniczki wyrabiane przez żołnierzy podczas I i II wojny światowej z łusek po nabojach. Unikalnym eksponatem jest zapalniczka chemiczna zwana, od nazwiska wynalazcy, lampą Döbereinera.

Pokazane eksponaty mają różnego rodzaju kształty i wielkości. Są wśród nich miniaturki i zapalniczki gabinetowe, zapalniczki przypominające kształtem aparat fotograficzny, butelkę, szminkę do ust, beczułkę na piwo, małpkę, samochód i wiele innych.

*Wystawa została zmodernizowana w roku 2014 dzięki wsparciu MKiDN w ramach programu dziedzictwo kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych na zadanie „Modernizacja wystawy stałej pn. "Historia niecenia ognia", z okazji obchodów 50-lecia istnienia Muzeum Filumenistycznego”