Wernisaż wystawy pt. pt. „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”

Opis wystawy

Autorem wystawy fotograficznej „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności” jest Jaromír Piskoř, czeski dziennikarz i działacz opozycji demokratycznej. Wystawa prezentuje historię tej organizacji, jej działaczy oraz podejmowane przez nich najważniejsze inicjatywy do jesieni 1989 r. Fotografie z opisami w języku polskim i czeskim dokumentują różne formy protestów polskich i czeskich opozycjonistów, ich tajne spotkania na granicy, zawiązanie Karty 77 czy działania Komitetu Obrony Robotników (KOR).

Bohaterami reportażu są takie wybitne postaci opozycji, jak Jacek Kuroń, Adam Michnik, Zbigniew Bujak, Václav Havel, Petr Pospíchal, a także mniej znani działacze Solidarności, którzy w organizacji pełnili rolę łączników, informatorów i tzw. kurierów wolności.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Partnerem – Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Przedsięwzięcie realizowane jest przy finansowym  wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.